הקרנת מוצרים רפואיים

 • טכנולוגיית העיקור בקרני גמא
 • יתרונות העיקור לעומת השיטות האחרות

טכנולוגיית העיקור בקרני גמא

טכנולוגית ההקרנהמתקן הקובלט שמפעילה החברה מפיק קרינת גמא . קרינת גמא הינה קרינה אלקטרומגנטית מייננת בדומה לקרינת רנטגן, אך בעלת אורך גל קצר יותר ולכן בעלת אנרגיה גבוהה יותר ובכך גורמת לניטרול של מיקרואורגניזמים- חיידקים, בקטריות, פטריות ועובשים במוצר המטופל.

תהליך העיקור הינו תהליך "קר"- כלומר המוצר המעוקר אינו עובר שום תהליכי חימום ובכך שומר המוצר על תכונותיו המקוריות. מעבר לכך, התהליך אינו כרוך בשימוש בכימיקלים כלשהם ובכך נמנעת הסכנה של ספיחת חומרים זרים למוצר המעוקר. משך הטיפול הינו קצר ביחס לתהליכי עיקור אלטרנטיביים וניתן להשתמש במוצר מיידית לאחר התהליך ללא צורך בהמתנה כלשהי, או בפעולות אוורור, כמקובל בשיטות עיקור אחרות.

מנת הקרינה נמדדת בערכים של מגהראדטכנולוגית ההקרנה (Mrad) או קילוגריי (kGy). ערכי המגהראד והקילוגריי הן יחידות מנת האנרגיה הנבלעת בחומר. לצורך המרה, 100 ראד = 1 גריי, או 1 מגהראד = 10 קילוגריי. כיום מקובל יותר להשתמש בערכי קילוגריי.

מנת קרינה של 2.5 מגהראד או 25 קילוגריי מקובלות כמנת קרינה המבטיחה השגת עיקור בדרגה של 6- SAL 10(דרגה המבטיחה סיכוי של פחות מאחד למיליון למצוא מיקרואורגניזם חי). מנה זו נקבעה, בתקנים הבינלאומיים, כסטנדרט הבינלאומי לעיקור של ציוד ומכשור רפואי.

מוצרים אופיניים המעוקרים בקרינת גמא

 • ציוד רפואי חד פעמי - אביזרי פלסטיק למיניהם כגון מזרקים, מבחנות, ברזי אינפוזיה,קטטרים מפלסטיק או גומי, כפפות כירורגיות , נייר, קרטון, חומרי חבישה.
 • ציוד רפואי לשימוש רב פעמי - צנתרים , צנרות שונות, אביזרים והתקנים שונים, בגדים לחדר ניתוח וחדרים נקיים.
 • אריזות - שקיות אספטיות לציוד רפואי ולתעשיית המזון, אריזות למוצרים דיאגנוסטיים.
 • מזון - תבלינים, שום, עוף קפוא.
 • חומרי קוסמטיקה.
 • חומרים שונים אחרים.

 

יתרונות העיקור לעומת השיטות האחרות

 1. פשטות ההפעלה - פשטות תהליך נמצאת ביחס הפוך למספר המשתנים הצריכים שליטה. ככל שמספר המשתנים גדול יותר אמינות התהליך יורדת. טכנולוגית הקרינה היא הפשוטה והאמינה ביותר היות ויש לה רק משתנה אחד: זמן החשיפה. משתנה זה הינו המשתנה הפשוט והקל ביותר לשליטה (לעומת תהליכים אחרים בהם יש מספר משתנים כמו זמן, לחץ ,טמפ', לחות וריכוז הגז).
 2. אמינות – תהליך ההקרנה הינו התהליך האמין ביותר לגבי שיטות העיקור החליפיות היות ומקור קרני הגמא הוא איזוטופ, הפולט כמויות ידועות ונשלטות של קרינה.
 3. המוצר מטופל באריזתו הסופית –ניתן לסגור את המוצר באריזתו הסופית לפני העיקור, ובכך נמנעת כל אפשרות של זיהום מחדש עקב טיפול בו לאחר העיקור.
 4. תהליך קר –לא נוצר חום ואין עליית טמפ' משמעותית במהלך ההקרנה. תכונה זו מאפשרת עיקור חומרים הרגישים לחום (חומרים פלסטיים למשל).
 5. העדר שאריתיות - אין שאריות גזיות ומשקעים כימיים רעילים. לעומת זאת, לאחר השימוש בגז הרעיל אתילן אוכסיד נשארות בחומר שעוקר שאריות גזיות וכימיות רעילות (בליעה או תפישת חלק מהגז הרעיל או מוצרים הרעילים שלו- ביתא כלורואתנול ואתילן גליקול).
 6. יובש – העדר רטיבות המשפיעה על המוצר ואריזתו.
 7. חדירות – החדירה העמוקה של קרני הגמא מבטיחה שכל נפח המוצר חשוף לקרינה המטופלת (אינה תלויה במעבר הסעתי (קונווקטיבי) של חום או בדיפוזיה של גז בשיטות האלטרנטיביות). תכונה זו מאפשרת הקרנה בכל סוגי האריזות ואינה מצריכה אריזה מיוחדת.
 8. מיידיות השימוש – המוצר ניתן לשימוש מיידית לאחר ביצוע העיקור (לא כמו באתילן אוכסיד, שלאחר העיקור בו צריך המוצר לשהות בבידוד, דבר המאריך את הזמן הכולל של העיקור).
 9. תהליך ההקרנה מאושר ע"י כל רשויות הבריאות בעולם.